Tipy na školní výlet

PROHLÍDKY PRO VÝPRAVY ŠKOLÁKŮ A STUDENTŮ v roce 2023

Prohlídky zámku pro žáky 1. - 4. tříd ZŠ
"JAK SE ŽILO NA ZÁMKU" (základní okruh pro školní výpravy)
 

Vypravte se do časů, kdy zámek obývala knížecí rodina a její zaměstnanci. Děti se zábavnou a poutavou formou dozví, čemu se museli učit malí princové a princezny, nebo jakou práci vykonávali ředitel panství, správce sbírek či komorná, jak trávila volné chvíle paní kněžna a čemu se s oblibou věnoval zámecký pán. Zkrácená prohlídka (bez zámecké kuchyně, umývárny nádobí a kotelny).

Prohlídka trvá 40 minut, vstupné je 50 Kč.

Součástí vstupného je také zámecká zahrada

Tuto prohlídku je nutné předem rezervovat

Maximální počet dětí na prohlídku interiéru ve skupině je cca 20-25 dle věku. V případě většího počtu je možné skupinu rozdělit na dvě, jedna může na prohlídku zámecké zahrady a druhá do zámku, poté se vymění.


Pro žáky 4.-7. třídy v zámecké zahradě:
"Zeměpisná hra POZDRAVY Z CEST"

 

Takový je název hry, kterou jsme si pro Vás připravili v zámecké zahradě, kam jsme rozmístili 18 pohlednic z 18 evropských zemí, které v letech 1899 až 1902 dostala od příbuzných a přátel princezna Charlotta z Auerspergu. Projděte jednotlivá zákoutí zahrady, poznejte členy rodiny Auerspergů, vyzkoušejte si své zeměpisné znalosti a vyluštěte tajenku. Správnou odpověď najdete na posledním zastavení. Upozorňujeme ale, že hra není úplně jednoduchá. :) Doufáme, že bude bavit nejen děti 10+, ale i dospěláky. :) PS: tužku a hrací kartu s sebou! (ke stažení níže)

Pozn. hru není nutné začínat od čísla 1, ale postupně objevit pohlednice (s výjimkou poslední, kde je uvedeno správné znění odpovědí), žáky můžete rozdělit do menších skupinek.

Prosíme ododržování návštevního řádu - i zahrada je národní kulturní památkou. Děkujeme! :)

Vstupné - pouze do zahrady s hrou - 50 Kč / žák

Skupinovou prohlídku interiérů nutné předem rezervovat.

Ke stažení: pracovní list Pozdravy z cest


Prohlídky pro středoškoláky a vysokoškoláky

Prohlídky po hradech a zámcích s výkladem o historii a umění všichni znají, ale co takhle prohlídka od sklepa po půdu, do historické kotelny, na půdu mezi staré trámy, prozkoumat staré technologie, povídat si o parketách, o tom, jak takový zámek vznikal, kde aristokrat čerpal inspiraci a jak se taková památka dnes udržuje?

Prohlídka vedená kastelánem (maximálně pro 20 osob)

Prohlídku je nutné domluvit předem, a to s kastelánem Jaroslavem Buštou ( busta.jaroslav@npu.cz )

Vstupné 220 kč/osoba


Vánoční prohlídky pro školní výpravy v roce 2023

Prožijte s námi Štědrý den a Štědrý večer tak, jak jej zažila v roce 1901 rodina Františka Josefa z Auerspergu. Jaký byl tento den od brzkých ranních hodin v zámecké kuchyni? Co vše musel zámecký personál stihnout? Co dobrého bylo na štědrovečerní prostřené tabuli a jak to bylo s vánočním stromečkem a dárky? Odpovědi na vás čekají ve vánočně vyzdobených interiérech v přízemí zámku, které dotvoří autentické vzpomínky synovce knížete, který "za bohatým strýčkem do Čech" přijížděl i s celou rodinou.

Vstupné - 40 Kč / žák

Termíny prohlídek a další informace ZDE

Skupinovou prohlídku interiérů nutné předem rezervovat.


Rezervace prohlídek

V zámecké zahradě si můžete prohlédnout tzv. dětské hospodářství – zmenšené repliky venkovských hospodářských stavení, kde se děti šlechticů učily domácím pracím a povinnostem vyplývajícím z chovu domácího zvířectva. Děti v zahradě můžou potkat pávy a zakrslé holandské kozy.

  • Vstupné do zahrady: jednotné 50 Kč, děti 0-5 let zdarma (organizovaný výlet MŠ 40 Kč/dítě)

Další tipy, kam s dětmi pěšky pokračovat: