Informace pro návštěvníky

Nenašli jste vše, co jste hledali? Kontaktujte nás!

Pokyny pro návštěvníky - mimořádná opatření proti pandemii COVID-19

nákup vstupenek online

Základní informace - kam dál:


Prohlídkové okruhy


Návštěvní doba


Vstupné


Kulturní akce


Jak se k nám dostanete?


Kontakty - rezervace prohlídek


WC - veřejné toalety naleznete na parkovišti u hřebčína, toalety v zámku jsou přístupné pouze návštěvníkům zámku a zahrady jako součást areálu.

Hipologické muzeum uzavřeno

Z důvodu stavebních prací a modernizace hipologického muzea je tento prohlídkový okruh do ukončení prací uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Parkoviště

Pokud k nám do Slatiňan míříte automobilem či autobusem, zde najedete pár tipů, kde můžete svého plechového miláčka zanechat.

Kam zaparkovat?

  1. u restaurace„U Zámku“ - jen osobní automobily, menší kapacita, 200 m

  2. u hřebčína - 400 m (pro přístup do zámku využijte Farskou ulici)

  3. u bývalého mlýna - 200 m

Velmi vhodný je výstup návštěvníků z autobusu pod zámkem na počátku pěší zóny. Autobus se potom může otočit na cca 200 m vzdáleném kruhovém objezdu a zaparkovat na parkovišti u hřebčína.

GPS parkovišť:

u restaurace U Zámku: 49°55'16.09"N, 15°48'36.907"E

u hřebčína: 49°55'8.045"N, 15°48'20.474"E

u bývalého mlýna: 49°55'8.762"N, 15°48'43.053"E

Upozorňujeme, že vjezd do areálu je zakázán. Parkování na ploše před hřebčínem je pokutováno (nejde o veřejné parkoviště)!

Bezbariérový přístup

Z hlediska bezbariérové přístupnosti exteriérů a interiérů památkového objektu, zahrady a parku je v případě potřeby imobilním vstup umožněn pouze s vlastní dopomocí. Doporučeno  zvážit možnosti každého jednotlivce před návštěvou.

Exteriér:
Přístupová cesta ke vstupu do zámku je zpevněna mlatovou cestou, případně vyplněna zámkovou dlažbou či asfaltem. Podélný sklon chodníku ke vstupu do areálu zámku místy dosahuje 15%. Nižšího sklonu lze docílit absolvováním cesty po silnici. Na cestě směřující ke vstupu do zámku v zámeckém parku jsou sklony cca 5%. Vstup do pokladny je omezen prahem výšky do 4 cm. Dveře k pokladně jsou dvoukřídlé mechanické s otevíráním dovnitř (šířka křídel 58 cm). V zámku je možné absolvovat  1 základní stálý prohlídkový okruh. U samotného vstupu jsou jednokřídlé mechanické dveře s otevíráním dovnitř (šířka 94 cm). Plocha před dveřmi dosahuje šířky více jak 150 cm a hloubky více jak 250 cm. Zámecká zahrada i park jsou po rekonstrukci cest s mlatovým (výjimečně štětovým) povrchem. Napříč cest vedou odvodňovací prahy se žlábkem hloubky 6 cm a šířky 10,5 cm.

Interiér:
Expozice se nachází v ve 2. NP. Z 1. NP do 2. NP vede schodiště o 36 schodech, z toho 17 vede do mezipatra a 19 z mezipatra do patra. (146 cm šířka). Ve 2. NP jsou prahy do 2 cm, pouze 1 práh dosahuje výšky 5 cm. Vyskytuje se zde i jeden zúžený průchod 72 cm široký. Tento průchod se nalézá u Salonu kněžny. Při návratu do 1. NP se zdolává točité schodiště o 42 schodech (šířka 161 cm). V přízemí tohoto okruhu se vyskytuje několik jednotlivých schůdků. Prahy zde jsou do 7 cm. Po sestupu do nádvoří z 2. NP pokračuje prohlídka do 1. PP (rozšířený prohlídkový okruh). Do tohoto podlaží se dostane návštěvník po přímých schodech (šířka 145 cm). V tomto podlaží se překonává velké množství schodů a zároveň se zde vyskytuje 1 zúžený prostor do 60 cm. V těchto prostorách se nalézá i větší množství nerovností. Prahy jsou zde do 7 cm.

WC:
Bezbariérová toaleta je přístupná z pokladny zámku. Je součástí placeného areálu. Bezplatná veřejná WC jsou k dispozici u hřebčína na parkovišti.

Mazlíčci

Psům a jiným zvířatům je vstup do zámku a do zahrady zakázán. Se psem, a to pouze na vodítku, můžete projít napříč areálem od zámku ke stájím a ke klapačce po turistické značce.

Cyklisté

V zámeckém parku Slatiňany je jízda na kole zakázána, a to z důvodu pohybu dalších návštěvníků a typu povrchu užitého v historickém areálu. Do zámecké zahrady je vstup s kolem zcela zakázán. Cyklostezka vede okolo zámeckého parku po zpevněné cestě. Pro návštěvu zámku si můžete kola zamknout ke stojanům před branou do nádvoří. Z bezpečnostních důvodů je tento prostor monitorován kamerovým systémem.

Zázemí pro děti

dětské hřiště, dětské hospodářství, přebalovací pult

Upozorňujeme, že areál je národní kulturní památkou, za děti a jejich chování zodpovídají rodiče, či jiný zákonný zástupce.

Občerstvení

V blízkosti zámku se nachází několik výborných restaurací, které Vám můžeme doporučit. Přímo v areálu zámku pro Vás připravujeme kavárnu.

  • Restaurace U Zámku - 200 m (www.ubytovani-uzamku.cz)
  • Restaurace Monaco - 1000 m (www.restaurace-monaco.cz)