Město Chrudim

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 100 min
  • Občerstvení: V centru města jsou k dispozici stravovací zařízení
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Královské věnné město přezdívané „východočeské Athény“ s historickým centrem a několika muzei jen tři kilometry od zámku Slatiňany.

Související památky

Chrudim je jednou z nejkvalitnějších a největších městských památkových zón ve východních Čechách. Městská památková zóna byla vyhlášena v roce 1990, má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami. Dominantu města, kterou uvidíte již z dálky, tvoří chrám Nanebevzetí Panny Marie, původně gotická stavba s románskými základy a novogotickou úpravou z poloviny 19. století od architekta Františka Schmoranze. Uprostřed Resselova náměstí lemovaného řadou starobylých měšťanských domů stojí barokní sochařsky bohatě zdobený sloup Proměnění Páně. Barokní průčelí staré původně renesanční radnice na severní straně náměstí dotváří nezaměnitelný ráz chrudimského centra. Starou radnici na Resslově náměstí zdobí latinský nápis: „Tento dům nenávidí nepravost, miluje mír, trestá zločiny, zachovává práva, odměňuje šlechetné.“

Většina renesančních domů na náměstí pochází ze 17. století a má svoje pojmenování, např. Francouzský, U zlaté koruny, U zlatého orla…atp. Na nedalekém Žižkově náměstí stojí dům č. 67, na kterém jsou umístěny sochy Karla IV. a Břetislava I. Právě v těchto místech stával i původní chrudimský hrad, na kterém zemřel 10.1.1055 český kníže Břetislav I., o čemž svědčí i první písemná zmínka o Chrudimi. Široké schody, klesající ke Kateřinskému předměstí, bývaly původně přístupovou cestou k Horní bráně, kterou tvořil systém čtyř samostatných bran, které připomínají bílé kostky v dlažbě.

Nezapomeňte navštívit:

  1. Muzeum loutkářských kultur Chrudim (www.puppets.cz)
  2. Muzeum barokních soch (www.mubaso.cz)
  3. Regionální muzeum v Chrudimi (www.muzeumcr.cz)

Autem: 10 minut

Pěšky: 1 hodina


Tipy na výlet

Zámek Žleby

Ze Slatiňan na Žleby po stopách knížete Auersperga aneb z monarchie do první republiky.

Výlet vhodný především pro nejmenší. Dopřejte svým ratolestem pocit, který zažívali středověcí rytíři, když dobývali hrad, ztečí vzali hradby a z věže zachránili...

Nenáročná procházka lesem Vás zavede do srdce severní části knížecí obory na návrší mezi duby k nově opravené věži na Chlumu.