Pokrok nezastavíš!

Speciální prohlídka Vás zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámkem doslova od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti.

Speciální prohlídka Vás zavede nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. V pracovně architekta Schmoranze nahlédnete do plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany, v suterénu poznáte hospodářské části zámecké expozice - zámeckou ledárnu, kuchyni, nebo kotelnu z 20. let 20. století, či anglický dvorek s renesančními sgrafity. Vystoupáte na půdu pod trámy barokního krovu a na vyhlídkovou terasu zámecké věže, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda sestoupáte do velké koupelny a poznáte úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Na závěr Vás čeká procházka přes lodžii a nově obnovený 50 metrů dlouhý balkon u západního a jižního křídla.

Moderní bydlení či nejnovější technologické výstřelky dnes očekáváme, když si zařizujeme nový byt nebo když opravujeme ten starý. Ale bylo tomu tak vždy? A na zámku? Samozřejmě! Není lepší místo, kde to zjistit, než ve Slatiňanech, které jako milovaný domov zmodernizoval na konci 19. století František Josef kníže z Auerspergu. Tento milovník moderních technologií nechal přivést nový vodovod, udělat rozvody do sedmi koupelen a k deseti záchodům, v roce 1890 zavést elektrickou energii, vystavět systém ústředního topení, vybavit moderní kuchyní, výtahem na dopravu jídel, 1891 telefonem, automobilem již roku 1906.... Sami se přesvědčte, že bydlení na zámku Slatiňany bylo pohodlnější, než byste čekali.

Slatiňany - zámek plný příběhů, vynálezů a koní

Prohlídka není vhodná pro děti do 7 let.

SE VSTUPENKOU DO TÉTO EXPOZICE MÁTE V CENĚ TAKÉ VSTUP DO ZÁMECKÉ ZAHRADY.

TERMÍNY PROHLÍDEK V ROCE 2020 BUDOU UPŘESNĚNY V ÚNORU 2020.

NÁVŠTĚVNÍ DOBA OKRUHU

Poplatek za rezervaci prohlídek nevybíráme. (Prohlídku si lze předem rezervovat na určitý den a hodinu.)

Rezervace prohlídek: slatinany@npu.cz

Upozornění: K ohlášení výpravy a zakoupení vstupenky se dostavte k pokladně nejpozději 15 minut před dohodnutým časem začátku prohlídky. Pokud tak z jakéhokoliv důvodu neučiníte, nebude Vám nadále rezervován vstup do zámku.

Prohlídka bez našeho průvodce není možná.

Prohlídky se konají ve skupinách o maximálně 25 návštěvnících.

Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb a možností provozu.

(výběrový okruh)

 

Základní informace

  • délka 70 minut
  • max. 15 osob

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
1. 1.–30. 4. uzavřen

Vstupné

Výklad v češtině

  • Dospělí 150 Kč
  • Děti do 6 let zdarma
  • Mládež do 18 let 110 Kč
  • Rodinné (2 dospělí + 1-3 děti do 15 let) 400 Kč
  • Senioři nad 65 let 110 Kč
  • Držitelé průkazu ISIC, EYCA 110 Kč
  • Průvodci ZTP/P zdarma
  • Novináři po předchozí akreditaci zdarma

nutnost rezervace pouze pro skupiny