III. Pokrok nezastavíš!

Speciální prohlídka Vás zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámkem doslova od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti.

Kotelna, autor: Milan Hospodka, nepodléhá Creative Commons

Speciální prohlídka Vás zavede nejen na netradiční místa, ale také na ta běžně nepřístupná. V pracovně architekta Schmoranze nahlédnete do plánů a architektonických návrhů budov zámeckého areálu a dalších technicky zajímavých staveb v okolí města Slatiňany, v suterénu poznáte hospodářské části zámecké expozice - zámeckou ledárnu, kuchyni, nebo kotelnu z 20. let 20. století, či anglický dvorek s renesančními sgrafity. Vystoupáte na půdu pod trámy barokního krovu a na vyhlídkovou terasu zámecké věže, po točitém schodišti přes historickou šatnu a čistírnu oděvů s vestavěnými skříněmi knížete Ferdinanda sestoupáte do velké koupelny a poznáte úroveň zámecké hygieny na přelomu 19. a 20. století. Na závěr Vás čeká procházka přes lodžii a nově obnovený 50 metrů dlouhý balkon u západního a jižního křídla.

Moderní bydlení či nejnovější technologické výstřelky dnes očekáváme, když si zařizujeme nový byt nebo když opravujeme ten starý. Ale bylo tomu tak vždy? A na zámku? Samozřejmě! Není lepší místo, kde to zjistit, než ve Slatiňanech, které jako milovaný domov zmodernizoval na konci 19. století František Josef kníže z Auerspergu. Tento milovník moderních technologií nechal přivést nový vodovod, udělat rozvody do sedmi koupelen a k deseti záchodům, v roce 1890 zavést elektrickou energii, vystavět systém ústředního topení, vybavit moderní kuchyní, výtahem na dopravu jídel, 1891 telefonem, automobilem již roku 1906.... Sami se přesvědčte, že bydlení na zámku Slatiňany bylo pohodlnější, než byste čekali.

Slatiňany - zámek plný příběhů, vynálezů a koní

Prohlídka není vhodná pro děti do 7 let. Vstupenky je vhodné koupit online.

SE VSTUPENKOU DO TÉTO EXPOZICE MÁTE V CENĚ TAKÉ VSTUP DO ZÁMECKÉ ZAHRADY.


NÁVŠTĚVNÍ DOBA OKRUHU

Poplatek za rezervaci prohlídek nevybíráme. (Prohlídku si lze předem rezervovat na určitý den a hodinu.)

ONLINE NÁKUP VSTUPENEK

Prohlídka bez našeho průvodce není možná.

Prohlídky se konají ve skupinách o maximálně 16 návštěvnících.

Časy zahájení prohlídek určuje pokladní (nejsou pevně stanoveny). Intervaly mezi prohlídkami jsou dle potřeb a možností provozu.

(výběrový okruh)

 

Základní informace

  • délka 80 minut
  • max. 16 osob

Návštěvní doba

Období Dny Hodiny
2022
17. 4. ne 10.00–15.00
8. 5. ne 10.00–15.00
10. 7. ne 10.00–15.00
14. 8. ne 10.00–15.00
18. 9. ne 10.00–15.00
9. 10. ne 10.00–15.00

Vstupné

Výklad v češtině

  • Jednotné vstupné 200 Kč
  • Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
  • Průvodce cestovních kanceláří (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob) zdarma
  • Držitel průkazu zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
  • Akreditovaný novinář při výkonu práce* zdarma
  • * Platí pouze pro držitele průkazu

nutnost rezervace pouze pro skupiny