Informace pro návštěvníky

nákup vstupenek online

Základní informace - kam dál:


Prohlídkové okruhy


Návštěvní doba


Vstupné


Kulturní akce


Jak se k nám dostanete?


Kontakty - rezervace prohlídek


WC - veřejné toalety naleznete na parkovišti u hřebčína, toalety v zámku jsou přístupné pouze návštěvníkům zámku a zahrady jako součást areálu.

Hipologické muzeum uzavřeno

Z důvodu stavebních prací a modernizace hipologického muzea je tento prohlídkový okruh do ukončení prací uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Online si lze prohlédnout digitalizovaný soubor fotografií s hipologickou tématikou.

Parkování

Pokud k nám do Slatiňan míříte automobilem či autobusem, zde najedete pár tipů, kde můžete svého plechového miláčka zanechat.

Kam zaparkovat?

 1. parkoviště V Kaštance / Na Rembáni - hlavní parkoviště - 400 m

 2. u městského úřadu - jen osobní automobily, menší kapacita, 200 m

 3. u bývalého mlýna - 200 m

Velmi vhodný je výstup návštěvníků z autobusu na kraji ulice Jiráskova na počátku pěší zóny. Autobus se potom může otočit na cca 200 m vzdáleném kruhovém objezdu a zaparkovat na parkovišti u hřebčína.

Upozorňujeme, že vjezd do areálu je zakázán. Parkování na ploše před hřebčínem je pokutováno (nejde o veřejné parkoviště)!

Přístupnost

Z hlediska bezbariérové přístupnosti exteriérů a interiérů památkového objektu, zahrady a parku je v případě potřeby imobilním vstup umožněn pouze s vlastní dopomocí. Doporučeno  zvážit možnosti každého jednotlivce před návštěvou.

Exteriér:
Přístupová cesta ke vstupu do zámku je zpevněna mlatovou cestou, případně vyplněna zámkovou dlažbou či asfaltem. Podélný sklon chodníku ke vstupu do areálu zámku místy dosahuje 15%. Nižšího sklonu lze docílit absolvováním cesty po silnici. Na cestě směřující ke vstupu do zámku v zámeckém parku jsou sklony cca 5%. Vstup do pokladny je omezen prahem výšky do 4 cm. Dveře k pokladně jsou dvoukřídlé mechanické s otevíráním dovnitř (šířka křídel 58 cm). V zámku je možné absolvovat  1 základní stálý prohlídkový okruh. U samotného vstupu jsou jednokřídlé mechanické dveře s otevíráním dovnitř (šířka 94 cm). Plocha před dveřmi dosahuje šířky více jak 150 cm a hloubky více jak 250 cm. Zámecká zahrada i park jsou po rekonstrukci cest s mlatovým (výjimečně štětovým) povrchem. Napříč cest vedou odvodňovací prahy se žlábkem hloubky 6 cm a šířky 10,5 cm. Východ ze zahrady je po uzavření pokladny tvořen otočným turniketem omezené šířky (klasický vozík a kočár projedou), rozměrnější vozíky a kočáry neprojedou.

Interiér:
Expozice se nachází v ve 2. NP. Z 1. NP do 2. NP vede schodiště o 36 schodech, z toho 17 vede do mezipatra a 19 z mezipatra do patra. (146 cm šířka). Ve 2. NP jsou prahy do 2 cm, pouze 1 práh dosahuje výšky 5 cm. Vyskytuje se zde i jeden zúžený průchod 72 cm široký. Tento průchod se nalézá u Salonu kněžny. Při návratu do 1. NP se zdolává točité schodiště o 42 schodech (šířka 161 cm). V přízemí tohoto okruhu se vyskytuje několik jednotlivých schůdků. Prahy zde jsou do 7 cm. Po sestupu do nádvoří z 2. NP pokračuje prohlídka do 1. PP (rozšířený prohlídkový okruh). Do tohoto podlaží se dostane návštěvník po přímých schodech (šířka 145 cm). V tomto podlaží se překonává velké množství schodů a zároveň se zde vyskytuje 1 zúžený prostor do 60 cm. V těchto prostorách se nalézá i větší množství nerovností. Prahy jsou zde do 7 cm.

WC:
Bezbariérová toaleta je přístupná z pokladny zámku. Je součástí placeného areálu. Bezplatná veřejná WC jsou k dispozici u hřebčína na parkovišti.

Zvířata

Psům a jiným zvířatům je vstup do zámku a do zahrady zakázán. Se psem, a to pouze na vodítku, můžete projít napříč areálem od zámku ke stájím a ke klapačce po turistické značce.

Cyklisté

V zámeckém parku Slatiňany je jízda na kole zakázána, a to z důvodu pohybu dalších návštěvníků a typu povrchu užitého v historickém areálu. Do zámecké zahrady je vstup s kolem zcela zakázán. Cyklostezka vede okolo zámeckého parku po zpevněné cestě. Pro návštěvu zámku si můžete kola zamknout ke stojanům před branou do nádvoří. Z bezpečnostních důvodů je tento prostor monitorován kamerovým systémem.

Pro děti

dětské hřiště, dětské hospodářství, přebalovací pult

Upozorňujeme, že areál je národní kulturní památkou, za děti a jejich chování zodpovídají rodiče, či jiný zákonný zástupce.

Občerstvení

V blízkosti zámku se nachází následující možnosti občerstvení, které Vám můžeme doporučit.

 Občerstvení ve Slatiňanech:

 • Café Klein
  - nová kavárna v zámeckém areálu
  - pěšky od zámku: 50 m
  - adresa: Zámecký park 30, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 777 772 060, info@cafeklein.cz
  - web: https://www.cafeklein.cz/
 • Cafe & bistro U Lípy
  - pěšky od zámku: 500 m (cca 5 min)
  - adresa: Vrchlického 97, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 777 175 241, Info@cafebistroulipy.cz
  - web: https://www.cafebistroulipy.cz/
   
 • Občerstvení Nové místo
  - pěšky od zámku: 870 m (cca 14 min)
  - cesta na kole: 1,1 km (cca 4 min)
  - adresa: U cukrovaru 898, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 775 475 221, obcerstveni@nove-misto.cz
  - web: https://nove-misto.cz/
   
 • Výletní restaurace Monaco
  - cesta autem od zámku: 2,2 km (5 min)
  - cesta pěšky: 1,6 km (cca 30 min)
  - adresa: Škrovád 39, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 776 200 250, restaurace.zeman@seznam.cz
  - web: https://www.restaurace-monaco.cz/
   
 • Penzion a motorest BONET
  - cesta autem od zámku: 1,5 km (cca 3 min)
  - cesta pěšky: 1,6 km (cca 25 min)
  - adresa: T. G. Masaryka 786, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 604315 729; 469 681 200, motorest.bonet@seznam.cz
  - web: https://www.motorestbonet.cz/
   
 • Pizzeria Tiano
  - jídlo pouze s sebou
  - cesta autem od zámku: 500 m (cca 2 min)
  - cesta pěšky: 700 m (cca 10 min)
  - adresa: T. G. Masaryka 117, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 603 479 772, pizzeriatiano@email.cz
  - web: https://www.pizzeria-tiano.cz/
   
 • Zmrzlina Slatiňany
  - cesta autem od zámku: 1,2 km (cca 3 min)
  - cesta pěšky: 1,2 km (cca 20 min)
  - adresa: T. G. Masaryka 594, 538 21 Slatiňany
  - kontakt: 469 681 121
  - web: Facebook Zmrzlina Slatiňany