Zámek Slatiňany se návštěvníkům otevře 1. května

Zámek Slatiňany a přilehlý park prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou v rámci projektu IROP – Zámek Slatiňany – Šlechtická škola v přírodě. Park zůstane pro veřejnost z důvodu prováděných prací ještě uzavřený, ale zámek se představí v nové fasádě, s opravenými podlahami, stropy a reinstalovanými interiéry. Návštěvníky také čeká nové návštěvnické centrum.

Zámek Slatiňany přivítá první návštěvníky ve středu 1. května. Těšit se mohou na nově instalované prostory - došlo k opravě dřevomorkou zničeného stropu, což umožnilo navrátit vybavení do pokoje prince Vincenta. Jeho pokoj společně s dětskou učebnou a pokojem princezny Charlotty se veřejnosti představí úplně poprvé. K vidění zde budou předměty ryze osobní, např. učebnice, princovy sešity, Charlottiny kresby nebo nosítka nalezená na půdě zámku, na kterých byla ze zdravotních důvodů přenášena. Zámek má také novou fasádu, barevnost odpovídá historickým průzkumům a původní podobě zámku (sgrafitová část směrem do města zůstane bílá), novou barevnost postupně získávají také balkony, ploty i brána do nádvoří a části zámeckých interiérů. Ty se pod dohledem restaurátorů navracejí k původní nalezené barevnosti. V interiéru tak opět naleznete pokoje zelené, okrové, v barvě kávy nebo s iluzivními tapetami a květinami. Opravena byla i podlaha knihovny, kam se navrátilo taktéž původní zařízení.

Nové návštěvnické centrum zlepší zázemí pro turisty - je prvním zcela dokončeným prvkem z velké rekonstrukce zámeckého areálu. Návštěvníci tak nebudou muset čekat na prohlídku venku jako dosud. Zatím uzavřený zůstává zámecký park, a to z důvodu probíhajících prací (opravy drobných staveb, cest, jezírka apod.), a také z důvodu kácení, neboť vyschlé stromy byly napadeny dřevokazným hmyzem (lýkožrout smrkový, modřínový, lesklý, bukový) a musely tak být pod dohledem odborníků pokáceny. Kompozice parku zůstane zachována výsadbou nových dřevin (350 nových stromů), keřů a okrasných rostlin. Nejzásadnější věcí však je, aby začalo brzy vydatně pršet. Se zaléváním by měl pomoci obnovovaný areálový vodovod, který fungoval již za časů Auerspergů a který také zásoboval zámecké jezírko. S dokončením všech prací se počítá koncem roku 2019.