Kůň pohledem památkové péče

Výstava

  • Slatiňany ()
  • 24. 6. 2021–20. 8. 2021
  • 9.00–17.00
  • Součást vstupného do areálu zahrady

Pardubický kraj je neodmyslitelně spjat s koňmi. S jejich chovem, sportovním, rekreačním i zemědělským využitím. Jedinečným příkladem, jak chov koní může ovlivnit podobu krajiny, je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Starokladrubský kůň je jako jediný živý tvor v České republice pod památkovou ochranou. Opomenuty by neměly zůstat ani Slatiňany s chovným stádem starokladrubských vraníků a s jedinečnými hipologickými exponáty v prostorách státního zámku Slatiňany. Pardubice, krajské město s polovinou koně ve znaku za předešlými nijak nezaostává. Už v 19. století bylo centrem parforsních honů, které položily základ steeplechase tak, jak ji známe dnes. Když se řekne Pardubice, Velká pardubická je většinou první asociací, která se vybaví lidem u nás i v zahraničí.

Není tedy překvapením, že tato ušlechtilá zvířata jsou předmětem mnoha různých uměleckých ztvárnění. Jaká umělecká díla s koňskou tematikou procházejí pod rukama památkářům? Jak vypadá kůň pohledem památkové péče?

Materiály poskytli: Národní památkový ústav - zámek Slatiňany, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, Národní zemědělské muzeum, Kinský dal Borgo, a.s.

Výstava Kůň pohledem památkové péče vznikla pod záštitou 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a za finanční účasti Pardubického kraje.